Підготовка до проктолога

Зміст

Як готуватися до огляду у проктолога

Підготовка до проктолога проводиться в кілька етапів — потрібно очистити кишківник і деякий час дотримуватися дієти.

Крім цього важливо правильно тлумачити симптоми, які свідчать про серйозні порушення роботи промежини та нижнього відділення кишківника. Наприклад, іноді разово виникає підвищене газоутворення через зміну раціону харчування. 

Якщо відмовитися від нових продуктів і неприємне відчуття не пройде, то рекомендована підготовка до прийому проктолога для профілактичної консультації та огляду проктологічної області.

Можна виділити ряд симптомів, які свідчать про наявність новоутворень злоякісного або доброякісного характеру, розвитку серйозних захворювань кишківника, загострення хронічних недуг. У таких випадках адекватну діагностику може провести лікар вузького профілю, а це означає, що необхідна ретельна підготовка до огляду проктолога. До небезпечних ознак відносять:

 • Болі в області живота.
 • Періодичні або постійні порушення частоти та характеру випорожнення кишківника — діареї можуть змінюватися запорами.
 • Під час дефекації в калових масах виявляється слиз, кров, гнійні утворення.
 • Якщо пацієнту раніше ставили діагноз геморой і він знаходиться в групі ризику.
 • Є підозра на утворення анальних тріщин — під час дефекації відчуваються гострі болі, які проходять після спорожнення.
 • Тривалі відчуття сильного свербіння, відчуття печіння в області ануса.

Якщо болі нападоподібного характеру, сильні, кров’яні виділення рясні — негайно запишіться до лікаря. Це правило однакове для будь-якого віку, в тому числі дітей та вагітних жінок.

Про те, коли потрібно йти до проктолога, якщо скарги відсутні, прописано у світових стандартах з протионкологічних заходів — ​​рекомендується відвідувати лікаря-проктолога з обов’язковою ректоскопією один раз на 5 років.

Що потрібно зробити перед походом до проктолога

Основним правилом підготовки є очищення кишківника від калових мас. З цією метою фахівці рекомендують використовуватися два способи:

 • прийняти безпечні та дозволені для пацієнта проносні препарати;
 • зробити очисну клізму.

Попередньо рекомендується хоча б зателефонувати й проконсультуватися з особистим лікарем або фахівцем, якого планується відвідати. Якщо з якоїсь причини отримати консультацію неможливо, пам’ятайте, що постановка очисної клізми може потребувати сторонньої допомоги, бажано людини з досвідом. Більшість лікарів рекомендують при можливості викликати медсестру додому або відвідати процедурний кабінет — розвиток сервісу сучасної медицини дозволяє вирішити це питання.

Допускається прийом проносних, використання мікроклізм. При цьому важливо враховувати, що велика доза таких коштів може завдати шкоди організму — часто виникає діарея, запор, з’являються тріщини. Область заднього проходу стає чутливою, утворюється набряклість.

Підготовка до консультації проктолога також включає в себе:

 • попереднє дотримання дієти;
 • придбання особистих предметів гігієни.

Медикаментозне очищення кишківника

Як очистити кишківник перед прийомом проктолога за допомогою осмотичних препаратів — один з найбільш популярних запитань у пацієнтів, оскільки їх приймання найбільш комфортне і доступне для кожного. Даний вид медикаментозних засобів використовується для усунення запору, при харчовому отруєнні або інших патологічних явищах за призначенням лікаря. Послаблювальну дію мають:

 • сульфат магнію;
 • поліетиленгліколь.
 • гідроокис;
 • сульфат натрію.

Препарати з вмістом цих речовин потрібно прийняти перед відвідуванням проктолога — мінімум за 12 годин. Завдяки впливу активних речовин, в організмі затримується рідина, і калові маси розм’якшуються, збільшуються в обсязі. Поступово настає здорове спорожнення, оскільки створюється високий тиск на стінки кишківника.

Перелік препаратів, які можна прийняти перед візитом до проктолога, досить широкий: Макрогол, Реалаксан, Лавакол й інші аналоги. Однак, попри доведену безпеку, слід пам’ятати, що будь-який проносний засіб може викликати звикання. Занадто часте використання проносних може призвести до зниження тонусу кишківника, що може стати причиною подальших запорів, або дисбактеріозу, що призведе до розвитку діареї.

Чистка кишківника перед оглядом проктолога повинна здійснюватися відповідно до інструкції, щоб виключити побічні ефекти та ускладнення.

Клізма

Якщо ви намагаєтеся зрозуміти, що потрібно зробити перед прийомом до проктолога, подумайте про клізму. Це найпоширеніший і безпечний спосіб очищення кишківника, практично не має побічних ефектів.

В першу чергу необхідно підготувати основу — використовують питну, можна кип’ячену воду. Її температура повинна відповідати температурі тіла — приблизно 36-37 ° С. Вітаються відвари трав’яних зборів, наприклад:

 • ромашки;
 • м’яти;
 • шавлії;
 • деревію.

Очисна клізма перед прийомом у проктолога з холодної води може викликати хворобливі скорочення м’язів кишківника. При високій температурі води є ризик пошкодити слизову, категорично заборонено вводити гарячий розчин вище 45 ° С.

Традиційно клізма перед відвідуванням проктолога робиться за допомогою кухля (кружки) Есмарха. Вона являє собою всім знайому “грушу”, стандартна місткість якої розрахована на 1,5-2 літра рідини. Вироби зазвичай виготовляються з гуми, але є також скляні або емальовані резервуари. У набір Есмарха входить комплект спеціальних гнучких шлангів, що мають твердий наконечник на кінці. Їх можна періодично замінювати.

Є певна послідовність дій для того, щоб швидко очистити кишківник перед оглядом у проктолога, застосувавши “грушу”:

 • Кухоль Есмарха слід наповнити рідиною і розташувати над поверхнею, де ви будете перебувати. Прийнятна висота — близько 1-1,5 метрів.
 • Переконайтеся, що шланг справний, відсутні протікання і вода вільно виходить з резервуара. На час перекрийте краник.
 • Розташуєтеся на горизонтальній поверхні, поверніться на бік і підтягніть коліна до грудей. Також можна встати на карачки та впертися на лікті.
 • Для подальшого проведення процедури знадобиться допомога, бажано людини, яка вже знає як зробити клізму перед проктологом. Необхідно розсунути сідниці та обертальними рухами ввести в анальний отвір наконечник. Для виключення неприємних відчуттів, рекомендується попередньо змастити наконечник вазеліном або використовувати іншу належну речовину.
 • Далі потрібно відкрити краник і відрегулювати поступову подачу води в пряму кишку. Якщо рідина буде надходити під сильним тиском, виникнуть сильні болі в нижній частині живота, відчуття розпирання. Якщо при дотриманні обережності біль все одно виникає, рекомендується погладжувати живіт за годинниковою стрілкою.
 • Після введення розчину краник закривається, наконечник шланга акуратно витягується з заднього проходу обертальними рухами. Важливо не допустити потрапляння повітря в кишківник.
 • Тепер можна встати, рекомендується затримати воду на 5-10 хвилин, потім можна випорожнитися.

Всі маніпуляції не займуть більше пів години часу. Проте, дії прості, можуть виконуватися у ванній, на ліжку, попередньо захистивши поверхню за допомогою водонепроникного простирадла або клейонки.

Виникають ситуації, коли пацієнт не знає що робити перед походом до проктолога, якщо після клізми кишківник очистився не від всієї води або калових мас. У такій ситуації рекомендують повторити процедуру через 1-2 години, поки ви не зрозумієте, що під час випорожнення з заднього проходу випливає чиста рідина.

Клізму потрібно робити не менше ніж за 5 годин до прийому лікаря.

Мікроклізма перед проктологом

Зараз фармацевтичний ринок пропонує великий вибір мікроклізм — препаратів в невеликих упакуваннях, готових до введення в пряму кишку для її очищення. Як правило, це комбіновані засоби, разово використовуються при запорах або в якості оперативного способу підготовки кишківника до рентгенологічного або ендоскопічного обстеження.

Підготовка до відвідування лікаря-проктолога в даному випадку здійснюється в порядку:

 • Розкрийте упаковування, витягніть один тюбик.
 • Вимийте руки, відламайте пломбу на наконечнику тюбика.
 • Легко натисніть на тюбик, щоб змастити наконечник для забезпечення комфортного введення.
 • Однією рукою розсуньте сідниці та введіть наконечник на всю довжину в задній прохід.
 • Видавіть вміст.
 • Відкладіть тюбик. Через 5-15 хвилин або при перших позивах до дефекації можна спорожнити кишківник.

Вирішуючи питання про те, як підготуватися на прийом до проктолога, багато пацієнтів відзначають, що мікроклізми є одним з найбільш зручних способів очищення кишківника. Крім того, препарати можна використовувати самостійно без сторонньої допомоги. Однак застосування таких засобів повинно здійснюватися з обережністю:

 • Уважно вивчіть інструкцію. За наявності протипоказань відмовтеся від цього засобу.
 • Заборонено використовувати мікроклізми кожен раз при виникненні запорів.
 • Перед застосуванням вивчіть побічні ефекти — після введення препарату можливе виникнення печіння, легкого свербіння.

Що потрібно брати на прийом до проктолога

Найчастіше пацієнти, які відвідують лікаря з вузьким профілем, відчувають хвилювання й задаються безліччю різних питань організаційного плану, основний — що потрібно на прийом до проктолога? І якщо з очищенням кишківника все ясно, і з цим можна впоратися самостійно, то залишається ряд нюансів, які вимагають деяких роз’яснень:

 • По можливості за 2-4 години до прийому слід відмовитися від їжі. Пити більше води. Каву та чай потрібно обмежити.
 • За годину рекомендується прийняти душ — ретельно промити зону заднього проходу.
 • Взяти з собою одноразову пелюшку, вологі гігієнічні серветки, про всяк випадок — змінну білизну.

Як правило, якщо ви звертаєтеся в приватну клініку, і прийом платний, нічого брати не потрібно. Зазвичай медперсонал надає всі необхідні витратні матеріали для проведення огляду.

Чого не можна робити

Підготовка до первинного огляду у проктолога включає в себе не тільки обов’язкові процедури, але і ряд заборон. У більшості випадків вони пов’язані з дотриманням правил харчування, тобто виключенням продуктів, які можуть призвести до підвищеного газоутворення, розладу шлунково-кишкового тракту — це ускладнює або робить неможливим проведення діагностичних процедур.

Перед тим, як готуватися до відвідування лікаря-проктолога, рекомендується виключити з раціону:

 • молочні, кисломолочні продукти;
 • морепродукти;
 • жирні добавки: майонез, сирний соус, солодкі цукрово-вершкові креми тощо;
 • ковбасні вироби;
 • свіжі зелені овочі — особливо капусту, огірки, кабачки;
 • алкогольні, газовані, кофеїномісткі напої, сік томатний.

Далі фахівець проведе візуальне, а після нього і пальцеве дослідження. При виникненні сумнівів призначить повне обстеження, яке містить докладне дослідження стану слизової ануса і кишки за допомогою оптичних приладів. Якість обстеження і точність поставленого діагнозу також залежать від того, наскільки правильно підготувався пацієнт в залежності від статі та віку.

Як підготуватися до візиту до проктолога жінці

Якщо консультація призначена жінці, процедура найчастіше проходить в спеціальному кріслі, яке нагадує гінекологічне. При цьому пацієнтка може знаходиться як в колінно-ліктьовій позі, так і з розведеними ногами та піднесеним тазом. У зв’язку з цим існує ряд особливостей, що стосуються питання про те, як підготуватися до огляду проктолога жінці:

Вагітність є показанням до відвідування профільного фахівця в разі появи проктологічної симптоматики. У такому випадку жінці необхідно підготуватися до огляду на спині в кріслі. Якщо термін вагітності понад 20 тижнів, проводиться тільки візуальний огляд на канапці.

Якщо жінку цікавить, чи можна йти до проктолога під час місячних, досвідчені фахівці порекомендують утриматися, за відсутності екстреної потреби. Якщо менструація наступила безпосередньо перед прийомом, слід тимчасово скористатися тампоном. При рясних виділеннях відвідування краще перенести.

Перед тим як йти на прийом до проктолога, дівчині (жінці) рекомендується дотримуватися дієти, виключивши з раціону заборонені продукти, що подразнюють кишківник. Також важливо провести гігієнічні процедури, клізму.

Підготовка до огляду проктолога чоловікові

Підготовка до прийому у лікаря-проктолога чоловіків рекомендується в таких випадках:

 • Появи ознак патологічних змін проктологічної області;
 • З метою профілактики після тривалого фізичного навантаження, при палінні, частому вживанні алкоголю.

Аденома передміхурової залози є найбільш частим захворюванням, яке може виявити проктолог під час пальпації. Тому, якщо можливо, слід заздалегідь відвідати уролога для виключення захворювань сечостатевої системи.

Як готуватися до візиту до проктолога чоловікові:

 • Дотримуватися дієти, виключивши з раціону продукти, що подразнюють кишківник.
 • Перед прийомом провести гігієнічні процедури, очистити кишківник.

Як підготуватися до прийому проктолога дитині

Підготовка до візиту до проктолога дітей включає в себе обов’язкове проведення процедури очищення кишківника. Більшість фахівців радять традиційну клізму. В якості основного інструменту використовується кухоль Есмарха, але обсяг рідини, що вводиться повинен бути мінімальним:

 • вік від 1 до 2 років — 200 гр;
 • вік від 2 до 5 років — 300 гр;
 • від 5 до 9 років — 400 гр;
 • старше 10 років — 500 гр.

Підготовка до огляду у лікаря-проктолога дитини допускає використання мікроклізм, але тільки дозволених за віком. Також необхідно:

 • Виключити з раціону дитини продукти, що подразнюють кишківник;
 • Якщо дозволяє вік, заздалегідь опитати дитину про симптоми для адекватного збору анамнезу.
 • Збільшити кількість рідини (трав’яних чаїв, води) в раціоні.

Підготовчі процедури слід починати за добу до прийому лікаря. Якщо візит запланований на ранок, постарайтеся відмовитися або мінімізувати прийом їжі. З вечора не рекомендується щільно годувати дитину.

Перед зустріччю з фахівцем візуально огляньте задній прохід, коли спостерігається набряклість і почервоніння області, візит до лікаря слід планувати якомога швидше.

Поширені питання

Існує думка, що огляд у проктолога — це боляче. Однак сучасна медицина заснована на щадному ставлені до пацієнта, тому, якщо заздалегідь і правильно підготуватися до відвідування фахівця, виражені неприємні відчуття виключаються.

Якщо ви плануєте прийом у проктолога, і думаєте, чи боляче буде при огляді, важливо розуміти, що негативні відчуття посиляться через:

 • Напруженість кишківника внаслідок його неповного (неправильного) очищення;
 • Сильного хвилювання через інтимність процедури огляду і ризику виявлення серйозних патологій;
 • Недотримання дієти та вживання заборонених продуктів напередодні візиту до лікаря;

Щоб виключити переживання, перед відвідуванням фахівця допускається прийом мінімальної дози настоянки валеріани або іншого легкого заспокійливого.

Обговоримо кілька питань, які найчастіше хвилюють пацієнтів.

Не можна повністю виключати вживання їжі, існує ряд продуктів, які можна не виключати з раціону.

Що можна їсти перед відвідуванням проктолога:

 • - супи;
 • - каші;
 • - біле м'ясо (індичка, курка);
 • - овочі (крім зелених);
 • - фрукти, окрім тих що сприяють посиленому газоутворенню.

Перш ніж вибирати з того, що можна їсти перед візитом до проктолога, пам'ятайте про відсутність перевантаженості раціону за 24 години до огляду.

Що не їсти перед оглядом проктолога:

 • - гриби;
 • - смажене;
 • - солоне;
 • - жирні м'ясні страви;
 • - хлібобулочні вироби.

Підготовка до проктолога без клізми можлива, якщо пацієнту дозволено приймати медикаменти з проносним ефектом.

Також існують інші способи того, як повністю очистити кишківник без клізми, які будуть доречні, якщо похід до лікаря не терміновий:

 • - Тривала дієта — виключення заборонених продуктів, збагачення раціону клітковиною.
 • - Регулярне природне спорожнення кишківника при перших позивах.
 • - Вживання великої кількості рідини (за винятком алкоголю, кави, чаю, газованих напоїв).

В цілому, уникання шкідливих чинників сприятиме тому, що пацієнт буде відвідувати проктолога тільки для профілактичного огляду.

Ні, якщо ви звертаєтеся до фахівця через гострий біль в області заднього проходу, при сильній кровотечі, то підготовка не потрібна. За умов коли потрібна своєчасна допомога фахівця, зволікання може завдати шкоди здоров'ю.

Поділитися
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email
Підписатися
Повідомити про
0 Коментарі
Inline Feedbacks
Переглянути всі коментарі