Сигмоїдит: запалення сигмоподібної кишки

Зміст

Сигмоїдит — запалення, яке локалізується на слизовій кишки сигмоподібної форми.

Хвороба може проявлятися в гострій або хронічній формі, завжди супроводжується вираженими неприємними симптомами в животі. Часто запалення сигмоподібної кишки діагностують на тлі інших патологій шлунково-кишкового тракту. У запущених випадках зустрічається ректосигмоїдит — одночасне запалення сигмоподібної та прямої кишки.

Хвороба проявляється у жінок і чоловіків в рівній мірі. Однак чим старша людина, тим вище ризик серйозного інфікування і складніше форма патології.

Сигмоидит

Різновиди хвороби 

Залежно від причини виникнення, розрізняють кілька форм патології. При цьому будь-яка з них може перейти з однієї форми в іншу, вони можуть поєднуватися між собою, що ускладнює збір анамнезу при тривалому перебігу хвороби.

Гострий сигмоїдит

Первинне захворювання сигмоподібної кишки, при якому клінічна картина яскраво виражена.

Якщо ігнорувати перші ознаки, запалення досить швидко переходить в хронічну стадію, істотно подовжується період терапії.

Хронічне запалення

У хронічній формі сигмоїдит тривалий і уповільнений. Як правило, пацієнт відчуває ознаки хвороби на стадіях загострення, більшу частину часу займає ремісія. Лікування сигмоїдита в цьому випадку складне, довге і комплексне.

Катаральна форма

Характеризується ураженням поверхневих слизових кишки. Для оцінки стану органу пацієнтові призначається колоноскопія, в ході якої також виявляються почервоніння і сильна набряклість слизових. Патологія часто супроводжується рясним виділенням слизу з ректального каналу.

Ерозивна форма

Запалюється вистилальний шар слизової, з часом на тканинах утворюються осередки сильного руйнування у вигляді кратероподібних ерозій. Новоутворення мають вид наростів, які постійно пошкоджуються.

Виразковий або гнійно-геморагічний сигмоїдит

Головний симптом сигмоїдита в гнійно-геморагічній формі — гострі болі в животі, а також під час випорожнення кишківника. Це відбувається через глибокого руйнування вистилає шару слизової сигми. Утворюються ураження у вигляді виразок, вони виділяють гній, паралельно з’являється велика кількість слизу. Згодом все це можна виявити в аналізі калу.

Перісигмоїдит

Його характерна особливість — руйнування серозної оболонки органу, що сприяє формуванню інфекційного інфільтрату. У міру розвитку захворювання уражається брижі, тому активізується процес утворення спайок..

Ішемічна форма

Причиною запалення є порушення повноцінного кровопостачання сигми. Сигмоїдит в даній формі буває декількох видів:

 • Транзиторний — з болями в животі, особливо після їжі або високої фізичної активності.
 • Структуральний — виникають болі одночасно з бурчанням, метеоризмом.
 • Гангренозний — запущена форма, супроводжується діареєю з домішками крові, різко знижуються артеріальний тиск, гемоглобін, відбуваються серйозні зміни структури слизових сигми.

При відсутності лікування ішемічний сигмоїдит призводить до перитоніту і, врешті-решт, загибелі людини.

Променевий сигмоїдит

Основні причини сигмоїдита променевої форми — руйнування слизової після проведення променевої терапії. Найчастіше така форма хвороби зустрічається у онкохворих з новоутвореннями в області кишечника. Патологія погано піддається лікуванню, зазвичай переходить в хронічну форму.

Псевдомембранозна форма

Виникає через раніше проведену антибіотикотерапію. Зазвичай перші ознаки проявляються через 3-4 тижні з моменту закінчення лікування. Псевдомембранозний сигмоїдит діагностують у пацієнтів, які нехтували заходами з відновлення флори при прийманні антибіотиків.

Можливі ускладнення

При відсутності лікування хвороба призводить до порушення кровообігу, погіршується моторна функція кишківника, тому болить сигмоподібна кишка. На тлі цього явища виникають супутні патології внутрішніх органів. Тобто, ускладнення завжди загрожують життю людини, приводячи до таких ситуацій:

 • Розширення товстої кишки до неприпустимих показників.
 • Повне руйнування слизових оболонок.
 • Активний спайковий процес в області кишечника.
 • Тромбози вен і судин.
 • Непрохідність кишківника.
 • Сепсис.
 • Великі площі поліпів, онкологія.
 • Перитоніт.

Тому, як тільки з’являються ознаки запалення сигмоподібної кишки, необхідно терміново звернутися до гастроентеролога або проктолога. Особлива увага завжди приділяється пацієнтам після проходження променевої терапії при онкологічних захворюваннях кишечника.

Симптоми сигмоїдита

На те, наскільки вираженою буде клінічна картина, впливають:

 • форма захворювання;
 • характер і глибина ураження тканини.

Від цього залежить якість моторних властивостей кишечника. На симптоматику також впливає наявність супутніх патологій шлунково-кишкового тракту, ускладнень.

Основні ознаки хвороби:

 • Діарея. При цьому в калових масах утворюється слиз, кров’яні та гнійні вкраплення.
 • Болі в сигмоподібній кишці. Тобто пацієнт відчуває біль в районі пупка, іноді віддає в нижню частину живота, вліво і, відповідно, в ліву ногу.
 • Погіршення самопочуття – сонливість, постійна втома, іноді субфебрильна температура.

Часті причини запалення сигмоподібної кишки

Природа прояви патології може бути різноманітною, вкрай складно виявити тільки одну причину. Утворенню запалення сприяє вплив декількох факторів:

 • Дисбактеріоз. У більшості випадків призводить до хронічного сигмоїдита, особливо якщо спостерігається тривале порушення здорового складу бактерій в області кишечника. Своєю чергою провісниками дисбактеріозу можуть бути неправильне харчування, антибіотикотерапія, алкоголізм, вплив паразитів. З іншого боку, будь-які патології при сигмоїдиті можуть привести до дисбактеріозу.
 • Кишкова інфекція. Основні ознаки хвороби, такі як біль в області сигмоподібної кишки, діарея та інші, проявляються через негативного впливу шигели. Цей мікроорганізм є причиною розвитку дизентерії, вона руйнує слизову, а при тривалому впливі сприяє руйнуванню глибоких тканин.
 • Хронічні хвороби кишечника. Призводять до хронічного сигмоїдита, який проявляється як важкий запальне і інфекційне захворювання, що розвилося на тлі інших патологій. Тому в таких випадках складається комплексна схема лікування джерела сігмоідіта і його самого.

Причиною променевого запалення є променева терапія, ішемічного — різні патологічні внутрішні зміни, які призводять до порушення кровопостачання стінок кишечника. До супутніх чинників відносять аномальний розвиток кишечника, алкоголізм, постійні стреси, інфекційні захворювання загального типу, лікування антибіотиками і хіміотерапія.

Як діагностують захворювання

Діагностика сигмоїдита здійснюється лікарями-проктологами та гастроентеролога. Для постановки точного діагнозу проводиться ряд лабораторних та інструментально-апаратних досліджень.

 • Збір анамнезу — оцінка тривалості симптомів, характеру їх прояву, способу життя пацієнта і наявності супутніх захворювань.
 • Фізикальний огляд — візуальна оцінка стану пацієнта (пальпація, аускультація).
 • Проведення лабораторних аналізів сечі, калу — оцінюється кількісно-якісний склад, матеріал досліджується на наявність крові.

Лікарі активно використовують апаратні методи дослідження, що дозволяють точно визначити форму і ступінь ураження слизової кишки.

 • Колоноскопія — внутрішній огляд товстої кишки за допомогою гнучкого відео зонда.
 • Іригоскопія — рентгенівське дослідження, що полягає у введенні спеціальної контрастної речовини в кишку.
 • Ректороманоскопія — проктологічне дослідження сигми та прямої кишки за допомогою гнучкого зонда.

Коли при використанні апаратних методів у лікаря залишаються сумніви на рахунок діагнозу, призначаються КТ або МРТ. Клінічна картина патологія часто схожа з виразково-ерозивні колітом, хворобою Крона, дивертикулітами, онкологією.

Лікування сигмоїдита

Про те, чим лікувати сигмоїдит, повинен розповісти лікар, самостійність суворо заборонена. Всі заходи зі зняття запалення в більшості випадків зводяться до медикаментозної терапії та дієті. Однак якщо до патології приєдналися ускладнення і некротичні зміни структури кишківника, може бути проведено хірургічне втручання по відновленню його форм і цілісності.

Дієта

Виділяють кілька правил правильного харчування при сигмоїдиті:

 • Голодування — тільки до трьох днів при загостренні сигмоїдита. Це необхідно для розвантаження кишечника. У період голодування показано рясне пиття у вигляді теплої води, можна компоти без цукру. Особливо вітаються відвари з шипшиною – ягода сприяє відновленню захисних сил організму.
 • Заповнення — харчування, засноване на принципах столу №4. Тобто робиться акцент на білок, вітаміни, відновлення водно-електролітних порушень.
 • Дробове харчування. Лікування запалення сигмоподібної кишки обов’язково містить дробове харчування — частий прийом їжі та невеликими порціями. При цьому виключаються важкі продукти: смажене, солоне, жирне, випічка. З раціону повністю забираються прянощі, алкоголь, клітковина, газовані напої.

Коли клінічні прояви стихають, хворого переводять на загальний стіл, але забороняють гострі й солоні страви, жирну і смажену їжу. Якщо стоїть питання про те, як зняти запалення сигмоподібної кишки в хронічній формі, в раціон включають рясну кількість фруктів і овочів, допускаються сухарики, кисломолочні продукти, бульйони, легкі супи та пісне м’ясо.

Коли мучить діарея, додатково в раціон додають відвари круп, настої з чорносливу.

Медикаментозне лікування

Етіотропні методи, які застосовуються в стаціонарі або амбулаторному режимі, але як лікувати хворобу визначає лікар на підставі стану пацієнта і результатів обстеження. Класична терапія охоплює прийом:

 • ентеросорбентів для виведення токсинів з організму; коштів, які відновлюють мікрофлору;
 • препаратів, що стимулюють загоєння тканин;
 • коштів, що регулюють якість стільця;
 • антибіотиків, що зупиняють запальний процес.

Застосовують місцеві препарати, але список свічок, допустимих при сигмоїдиті, обмежений, оскільки ділянка ураження сильно віддалений від прямої кишки і заднього проходу. На тлі комплексного лікування призначають вітаміни для відновлення імунітету. Акцентується особлива увага на вітамінах C, B12, D3.

Профілактика

Своєчасна діагностика запалення сигмоподібної кишки — найкраща профілактика і запорука виключення ускладнень. На жаль, пізнє звернення за медичною допомогою часто призводить до онкології та летального результату. Крім цього слід пам’ятати про правила:

 • Різноманітне харчування, мінімізація агресивної їжі (солодке, гостре, солоне, фаст-фуд), рясне пиття.
 • Щоденна гігієна промежини та заднього проходу.
 • Звернення до лікаря при перших симптомах захворювань кишківника.

Повне одужання — це відсутність симптомів протягом мінімум пів року після закінчення лікування. Якщо сигмоїдит є наслідком інших захворювань кишечника, прогноз визначається відповідно до лікування первинного джерела.

Поширені запитання

Немає єдиної причини, через яку розвивається запалення. Часті причини — неправильне харчування, безконтрольне вживання алкоголю, антибіотикотерапія без належного відновлення мікрофлори.

Виникають болі внизу живота, в районі пупка. Порушується стілець — з'являється діарея, кал рясно піниться, містить багато слизу. У запущених випадках присутня кров, гній.

Пацієнти з неправильним харчуванням, алкоголізмом, зниженим імунітетом, через що доводиться часто проводити антибіотикотерапію.

Так, в більшості випадків пацієнтам призначається тривала дієта в сукупності з етіотропного лікування.

Основні профілактичні заходи — правильне харчування, виключення алкоголю, при необхідності проведення заходів щодо відновлення мікрофлори.

Поділитися
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email
Підписатися
Повідомити про
0 Коментарі
Inline Feedbacks
Переглянути всі коментарі